rel='author'/> rel='publisher'/>

piątek, 11 września 2015

Mistra-dawne centrum Bizancjum


Następny stacja podczas naszej wycieczki po Grecji, to Mistra. Tutaj jest co zwiedzać. Kościoły, zamki i katedry ze światowej listy dziedzictwa UNESCO zapraszają turystów.
 
Trochę historii
Mistra dynamicznie się rozwijała, szybko stała się centrum świata bizantyjskiego. Szczyt jej rozkwitu przypada na XV/XVI w. Wtedy powstało tu wiele zabytków architektonicznych, które można podziwiać także i dziś.

Zwiedzanie
Wszystkich zabytków jakich widziałam, nawet nie pamiętam z nazwy, więc powiem więc w skrócie o najważniejszych. Najstarszy kościół w mieście to Mitropolis, został wzniesiony w 1292 r. Na jego posadzce widnieje dwugłowy orzeł, symbol Bizancjum. Upamiętnia on koronację ostatniego cesarza bizantyjskiego. Znajduje się tu jeszcze wiele innych klasztorów, ale dziś jedynie Pandanassa jest zamieszkały przez siostry. Jego wewnętrzne ściany pokrywają freski z czasów wenecjan. Oprócz budowli sakralnych, podziwialiśmy też Pałac Despotów. Następnie rozpoczęliśmy wspinaczkę do górnej części miasta, w której znajdują się ruiny zamku. Wejście tam w tym upale nie należało do przyjemnych, ale warto było. Dlaczego?...bo widoki, bo góry, bo po prostu było fajnie.Podsumowując, wycieczkę uważam za udaną. Miasto jest warte polecenia, a wielu uważa je za najpiękniejsze na Peloponezie. Jeżeli ciekawią was zabytki z czasów Bizancjum, to z pewnością musicie tam pojechać. 

A w drodze powrotnej zjedliśmy sałatkę, z greckimi oscypkami, czyli fetą. Również polecam. 


4 komentarze:

 1. Piękne zakątki, które same opowiadają swoją wielką historię! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak jest ;) Nie da się tego ukryć :)

   Usuń
 2. Chciałbym ten rejon zwiedzić...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja właśnie niebawem się tam wybieram :)

  OdpowiedzUsuń