rel='author'/> rel='publisher'/>

wtorek, 15 września 2015

O zwiedzaniu i historii Termopil (czy napewno 300?)

Jadąc po Grecji natykamy się na następny ślad historii-Termopile. Każdy z was słyszał pewnie tą nazwę i kojarzy ją z męstwem, poświęceniem, chwałą. Takie same uczucia żywię i ja, dlatego zdecydowałam aby się tu zatrzymać. 

Do zwiedzania nie ma tu wielu zabytków, żadnych muzeów, jedynie pomnik z figurą Leonidasa. Wodza, który zmarł chwalebną śmiercią z rąk persów. Pod nim widnieje relief z wojskami hoplitów. Obok niego stoi, mniejsza rzeźba poświęcona Tespijczykom. Pod Termopilami walczyło ich 700 i zasługują na sławę tak samo wielką jak Spartiaci. Byli na polu bitwy do końca, mimo że w ostatniej fazie Leonidas pozwolił im odejść.

Było więcej niż 300! 
Wizja bitwy pod Termopilami została przez media i starożytnych poetów mocno zakłamana. W rzeczywistości król Sparty wiódł ze sobą 4100 uzbrojonych wojowników. 300 z nich stanowili wolni obywatele Sparty (Spartiaci), a resztę tebańczycy, tespianie i inni. Liczba sił przeciwnika nie jest dokładnie znana. Historycy szacują ją na 200tys.
Będąc w tym rejonie Grecji trzeba chodź na chwilę stanąć w tym miejscu, by przypomnieć sobie o bohaterach Hellady.  

6 komentarzy:

 1. Niepozorne miejsce, dowodzące niezwykłego męstwa, czasami niezauważane, czasami pomijane... Świetnie, że wspomniałaś o nim na blogu!

  OdpowiedzUsuń
 2. fajnie jest tak "dotknąć" historii na miejscu...i wyobrazić sobie jak to było przed wiekami

  OdpowiedzUsuń
 3. Super wpis, fajnie się czytało :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też jestem pod jego dużym wrażeniem :)

  OdpowiedzUsuń