rel='author'/> rel='publisher'/>

piątek, 18 września 2015

O amfiteatrze i uzdrowieniach w Epidauros

Komu w drogę temu czas, więc jedziemy dalej z Termopil do Epidaurou. Tam czeka na nas amfiteatr, muzeum, stanowisko archeologiczne i kolejna przygoda. Zapraszam was do przeczytania i przeżycia jej razem ze mną. 

Najpierw napiszę krótko o historii miasta. Te informacje są niezbędne, przy jego zwiedzaniu, bez nich miasto to same skorupy. Mieszkańcy Epidaurou poświęceni byli kultowi Asklepiosa (syn Apollina). Był on bogiem uzdrowicielem, najczęściej przedstawiano go z wężem. Z czasem zaczęli tu ściągać pielgrzymi z całej z Grecji w nadziei na cudowne wyleczenie. Każdy zostawiał bogowi hojne dary, które wzbogacały świątynię. Niestety po dawnej, ociekającej pszepychem świątyni pozostały tylko fundamenty. Dla turystów dostępne są również ruiny Tolosu. Było to rotundowe pomieszczenie z labiryntem korytarzy. W nich najprawdopodobniej przechowywano węże. Znajdują tu się także znikome ruiny innych świątyń. Po ich obejrzeniu wstąpiliśmy do muzeum. Małe, składa się z zaledwie dwóch sal. Do obejrzenia są tam świadectwa uzdrowień, sprzęt medyczny i posągi. 

Epidaurou swoją sławę zawdzięcza również amfiteatrowi. Jego akustyka jest niesamowita, z 55 (najwyższego) rzędu słychać nawet monetę, która upada na scenę. Wiele osób testuje teatr i śpiewa na scenie, lub recytuje wiersze. To robi naprawdę wrażenie.


Epidaurous to dobre miejsce na zwiedzanie zabytków pozostałych ze starożytności. Gdybym mogła to weszła bym tylko do amfiteatru, ale płaci się za wstęp do całego kompleksu ( muzeum+teatr+ruiny). Jeżeli jednak będziesz kiedyś w Grecji, to musisz tutaj przyjechać. Wiem, że o geniuszu teatru greckiego każdy wie z lekcji polskiego, ale  tego co zobaczą oczy, usłyszą uszy nie oddadzą żadne słowa. 

14 komentarzy:

 1. Grecja jest z pewnością fascynująca ! Przyjemny blog :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam amfiteatry! Wsłuchując się w ciszę, można w nich usłyszeć echa przeszłości :)

  OdpowiedzUsuń
 3. świetnie to wygląda - nieźle zachowane. ;) mnie też takie teatry fascynują i zawsze jak mam okazję, to sprawdzam akustykę. ;) chociaż w Grecji jeszcze nie byłam, ale podejrzewam, że wszystko przede mną. aczkolwiek przyznam szczerze, że właściwie mnie do niej nie ciągnie, ale może to się kiedyś zmieni. :)
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Genialnie się czytało :) Dzięki wielkie za super wpis :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Miejsce z całą pewnością warte odwiedzenia :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Genialny wpis ;) Super się czytało :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mi też się naprawdę świetnie czytało :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Grecja jest super;) Fajnie się czytało wpis, pozdrówki:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo interesujące informacje :) Super się to czytało :)

  OdpowiedzUsuń