Świat nadmorskiej roślinności chorwackiej jest przepiękny. Charakterystyczną dla strefy śródziemnomorskiej makię, można tutaj oglądać w pełnej okazałości. Nie zaliczają się do niej jedynie palmy, agawy i opuncje, lecz także kolorowe, przykuwające wzrok kwiaty. Nad Adriatykiem pełno także fig i granatów.
To pnącze od razu rzuciła mi się w oczy, kiedy po raz pierwszy wjechałam do Chorwacji. Przepiękne różowe kwiaty bugenwilli nadają bajkowy wygląd chorwackim domom.
bugenwillla |
bugenwilla |
Inną wartą uwagi rośliną jest Ecballium elaterium (tryskawiec sprężysty). Ta roślina uprawiana dla substancji zawartej w jej w nasionach. Należą do nich elaterin, który jest bardzo silnym środkiem przeczyszczającym, używanym przed zatruciem. Ukrywa swoje nasiona w owocach, pod wysokim ciśnieniem. Gdy owoce dojrzewają, seria nasion jest wystrzeliwana na odległość do 15m i temu zawdzięcz swoją nazwę.
Agawa zdobi każdy ogródek skalny. Nie jest, jednak tylko rośliną ozdobną. Od wieków jest używana w medycynie ludowej. Aztekowie używali wyciągów alkoholowych z liści agawy do nacierania stawów w stanach zapalnych, a świeżego soku do nacierania zreumatyzowanych miejsc, a także na zmęczone mięśnie. Natomiast na źle gojące rany, i na wrzody przykładano jej sok lub przekrojone liście . Robiono z niej też papier oraz liny.
agawa
Opuncja to najbardziej rozpowszechniony gatunek kaktusa.Uprawiana jest dla jadalnych owoców zwanych figą indyjską
|
opuncje |
Męczennica błękitna to bardzo ciekawa roślina doniczkowa. Hodowana jest, ze względu na swoje oryginalne kwiaty, o skomplikowanej budowie. Często nazywana jest "kwiatem męki pańskiej". Tak ochrzcili ją misjonarze, którzy przybywając do Ameryki zauważyli w jej budowie wielkie podobieństwo do korony cierniowej Jezusa. Doszukano się także innych symboli, takich jak 10 apostołów będących przy ukrzyżowaniu Jezusa, 5 płatków i 5 działek kielicha.
męczennica błękitna
Przy wybrzeżu dominują typowo śródziemnomorskie uprawy, do których zalicza się winnice oraz malownicze gaje cytrynowe i oliwne.
|
drzewo oliwne |
Przy drogach rosną figowce. Spróbowałam tutaj pierwszy raz w życiu świeżej figi. To było tak, kiedy zabłądziliśmy, jadąc do Rogoznicy, spytaliśmy miło wyglądającego pana o drogę. On nie tylko, powiedział nam jak jechać, ale także poczęstował słodziutkimi figami .
figowiec |
A zamiast jabłoni, w ogródkach rosną granaty. Co ciekawe, niektórzy badacze Biblii uważają, że zakazanym owocem w raju było nie jabłko, a właśnie granat. Wspaniałe właściwości granatu doceniała królowa Kleopatra – swoją sławną do dziś urodę zawdzięczała ona nie tylko kąpielom w mleku, ale także codziennemu spożywaniu soczystych granatów.
granat |
To nieduże drzewo, o cytrynowożółtych owocach, przypominających kształtem jabłka nazywa się pigwa. Jej owoce są bardzo bogate w różne składniki organiczne i mineralne. Wyróżniają się dużą ilością mikro i makroelementów. Zawierają także sporo pektyn.
Dzięki za ciekawy wpis w naszej społeczności z fk; pozdrawiam
OdpowiedzUsuńNie ma za co i także pozdrawiam !
UsuńTeż byłam tymi pnączami zachwycona! :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Sol
Lawendę uwielbiam. Co prawda widziałam tylko takie pola we Francji i swojej okolicy w Polsce, ale są one przepiękne!
OdpowiedzUsuńGranaty i figi wyglądają wspaniale, ale mnie bardzo zaciekawiły te bugenwille i opuncje!
Pozdrawiam,
http://czarny-czerwony-zolty.blogspot.com/
Bugenvilla wspaniała! Mam pocztówkę z Cypru z tą rośliną i już wtedy się w niej zakochałam. Uwielbiam oglądać zdjęcia, kiedy komponuje się idealnie z wszystkimi budynkami. Lawendę też lubię i chciałabym kiedyś zobaczyć lawendowe pola we Francji :) O dostatku owoców już nawet nie wspomnę!
OdpowiedzUsuńcudowne są te rośliny, piękne kolory, a lawendę uwielbiam:) piękny kolor i zapach:)
OdpowiedzUsuńA co do męczennicy, możesz spróbować, jeśli masz rękę do kwiatów (w przeciwieństwie do mnie xd) to na pewno da Ci się ją pięknie wykwitnąć w doniczce:)
Pozdrawiam.