rel='author'/> rel='publisher'/>

niedziela, 26 lipca 2015

Ciekawostki o chorwackiej roślinności

Świat nadmorskiej roślinności chorwackiej jest przepiękny. Charakterystyczną dla strefy śródziemnomorskiej makię, można tutaj oglądać w pełnej okazałości. Nie zaliczają się do niej jedynie palmy, agawy i opuncje, lecz także kolorowe, przykuwające wzrok kwiaty. Nad Adriatykiem pełno także fig i granatów. 

To pnącze od razu rzuciła mi się w oczy, kiedy po raz pierwszy wjechałam do Chorwacji. Przepiękne różowe kwiaty bugenwilli nadają bajkowy wygląd chorwackim domom.  
bugenwillla
bugenwilla
Inną wartą uwagi rośliną jest Ecballium elaterium (tryskawiec sprężysty). Ta roślina uprawiana dla substancji zawartej w jej w nasionach. Należą do nich elaterin, który jest bardzo silnym środkiem przeczyszczającym, używanym przed zatruciem. Ukrywa swoje nasiona w  owocach, pod wysokim ciśnieniem. Gdy owoce dojrzewają, seria nasion jest wystrzeliwana na odległość do 15m i temu zawdzięcz swoją nazwę. 

Agawa zdobi każdy ogródek skalny. Nie jest, jednak tylko rośliną ozdobną. Od wieków jest używana w medycynie ludowej. Aztekowie używali wyciągów alkoholowych z liści agawy do nacierania stawów w stanach zapalnych, a świeżego soku do nacierania zreumatyzowanych miejsc, a także na zmęczone mięśnie. Natomiast na źle gojące rany, i na wrzody przykładano jej sok lub przekrojone liście . Robiono z niej też papier oraz liny.
agawa

Opuncja to najbardziej rozpowszechniony gatunek kaktusa.Uprawiana jest dla jadalnych owoców zwanych figą indyjską
opuncje
Męczennica błękitna to bardzo ciekawa roślina doniczkowa. Hodowana jest, ze względu na swoje oryginalne kwiaty, o skomplikowanej budowie. Często nazywana jest "kwiatem męki pańskiej". Tak ochrzcili ją misjonarze, którzy przybywając do Ameryki zauważyli w jej budowie wielkie podobieństwo do korony cierniowej Jezusa. Doszukano się także innych symboli, takich jak 10 apostołów będących przy ukrzyżowaniu Jezusa, 5 płatków i 5 działek kielicha.
męczennica błękitna


Przy wybrzeżu dominują typowo śródziemnomorskie uprawy, do których zalicza się winnice oraz malownicze gaje cytrynowe i oliwne.
drzewo oliwne
Przy drogach rosną figowce. Spróbowałam tutaj pierwszy raz w życiu świeżej figi. To było tak, kiedy zabłądziliśmy, jadąc do Rogoznicy, spytaliśmy miło wyglądającego pana o drogę. On nie tylko, powiedział nam jak jechać, ale także poczęstował słodziutkimi figami .

figowiec
A zamiast jabłoni, w ogródkach rosną granaty. Co ciekawe, niektórzy badacze Biblii uważają, że zakazanym owocem w raju było nie jabłko, a właśnie granat. Wspaniałe właściwości granatu doceniała królowa Kleopatra – swoją sławną do dziś urodę zawdzięczała ona nie tylko kąpielom w mleku, ale także codziennemu spożywaniu soczystych granatów.
granat
Oczywiście, wśród chorwackiej flory, nie mogło zabraknąć palm. Chyba każdemu, to drzewo kojarzy się z wakacjami, pełnymi słońca. 


To nieduże drzewo, o cytrynowożółtych owocach, przypominających kształtem jabłka nazywa się pigwa. Jej owoce są bardzo bogate w różne składniki organiczne i mineralne. Wyróżniają się dużą ilością mikro i makroelementów. Zawierają także sporo pektyn. 

pigwa

Na łąkach czuć aromatyczny zapach lawendy. Jej łacińska nazwa "lavandula" pochodzi od słowa "lavare", co oznacza "myć się". W starożytności aromatyzowano nią wodę do kąpieli. Najwięcej tego wonnego zioła rośnie na chorwackiej wyspie Hvar znanej również  "lawendową wyspą".


Moim ulubionym okazem chorwackiej flory na zawsze pozostanie męczennica błękitna. Mam zamiar zakupić taką i postawić w pokoju na parapecie. Według opinii, jakie znalazłam w internecie jej uprawa jest dość trudna, ale dla tych kwiatów warto. Wam, która roślina najbardziej się spodobała? 

6 komentarzy:

 1. Dzięki za ciekawy wpis w naszej społeczności z fk; pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Też byłam tymi pnączami zachwycona! :)
  Pozdrawiam
  Sol

  OdpowiedzUsuń
 3. Lawendę uwielbiam. Co prawda widziałam tylko takie pola we Francji i swojej okolicy w Polsce, ale są one przepiękne!
  Granaty i figi wyglądają wspaniale, ale mnie bardzo zaciekawiły te bugenwille i opuncje!

  Pozdrawiam,
  http://czarny-czerwony-zolty.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Bugenvilla wspaniała! Mam pocztówkę z Cypru z tą rośliną i już wtedy się w niej zakochałam. Uwielbiam oglądać zdjęcia, kiedy komponuje się idealnie z wszystkimi budynkami. Lawendę też lubię i chciałabym kiedyś zobaczyć lawendowe pola we Francji :) O dostatku owoców już nawet nie wspomnę!

  OdpowiedzUsuń
 5. cudowne są te rośliny, piękne kolory, a lawendę uwielbiam:) piękny kolor i zapach:)
  A co do męczennicy, możesz spróbować, jeśli masz rękę do kwiatów (w przeciwieństwie do mnie xd) to na pewno da Ci się ją pięknie wykwitnąć w doniczce:)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń