rel='author'/> rel='publisher'/>

wtorek, 21 lipca 2015

Według mnie najprzyjemniejsze miejsce w Chorwacji to Rogoznica


Czy wiedzieliście, że… według ludowych przekazów, rybak Ivan M. Bogović Tumburko w 1722 roku będąc na połowie w pobliżu półwyspu Gradine odkrył obraz, na którym jest uwieczniony moment odwiedzin Maryi u Elżbiety. Mieszkańcy wraz z ówczesnym proboszczem postanowili w tym miejscu wybudować kapliczkę. W 1887 roku do Rogoznicy dotarła epidemia czarnej ospy. Codziennie z powodu zarazy umierały dziesiątki osób. Mieszkańcy postanowili wówczas udać się do kapliczki i prosić Matkę Boską o wstawiennictwo. Od tego dnia (24 stycznia) nie było już nowych przypadków choroby, a chorzy zostali uleczeni. (źródło)

Rogoznica to przyjemna, śródziemnomorska miejscowość. Znajduje się na półwyspie Kopar (do II połowy XIXw. była to wyspa, później została połączona z lądem  sztucznym nasypem).


Rogoznica stanowi ona idealne miejsce na rodzinny urlop. Można tu znaleźć miejsce zarówno na plażach betonowych, żwirowych , jak i na kamienistych. Wszystkie są wąskie, jednak mimo to (jak na Chorwację) mało tłoczne. Większa część półwyspu porośnięta jest lasem, co stwarza idealne warunki do spacerów. My prawie codziennie przechadzaliśmy się piaszczystą drogą. Po naszej lewej stronie był las, a po prawej wybrzeże dalmatyńskie, w całej swojej okazałości. Szliśmy tak od naszego domku w sosnowym lasie, nad betonową plażą przez las do centrum Rogoznicy. Tam tętniło wakacyjne życie, a my kierowaliśmy się dalej, wzdłuż portu do mostu łączącego półwysep z resztę Chorwacji. Między sklepami z pamiątkami, w pobliżu kościoła, znajduje się akwarium z adriatyckimi rybkami. Miejscowość żyje także z rybołówstwa, na targu rybnym można kupić świeżo złowione okazy fauny morskiej. Idąc jeszcze kawałeczek dochodziliśmy do słonego jeziora "Oko smoka". Na niektórych stronach było opisywane jako niesamowity fenomen. Gdy je zobaczyłam, mocno się rozczarowałam. Małe jeziorko, otoczone ze wszystkich stron wysokimi skałami budzi taki zachwyt, co? Na szczęście, to jedyne miejsce w Rogoznicy, które nie sprostało naszym oczekiwaniom. 
Żałuję jedynie tego, że spędziłam tu tylko dwa dni. Polecam miejscowość, chodź nie ma tu licznych zabytków, ale za to turystów też jest mniej.  Brak komentarzy:

Prześlij komentarz